Drevenice Zuberec

Okolie v lete

ROHÁČE (ZÁPADNÉ TATRY)

V Roháčoch sú ideálne podmienky na vysokohorskú turistiku. Je možné podnikať jednoduché prechádzky dolinami (jedna z najkrajších túr je okolo Roháčskych plies), ale aj náročné hrebeňové túry v najkrajšej časti Tatier. Základné východiskové body túr sú chata Zverovka (Zuberec) alebo Oravice.

MLYNY OBLAZY – KVAČIANSKA DOLINA

Oblazy se nacházajú v malebnej Kvačianskej doline. Táto kultúrna patrí k skvostom Slovenska a je obľúbenou destináciou návštevníkov všetkých vekových kategórií. Mlyny sú súčasťou náučného chodníka Prosiecka a Kvačianska dolina. Pokračovať z nich môžeme Kvačianskou dolinou do Kvačian, dolinou Borovianka na Veľké Borové. Rovnako tak môžeme pokračovať smerom na Huty a Západné Tatry.

ORAVSKÝ HRAD

Oravský hrad je jeden z najkrajších hradov na Slovensku nachádzajúci sa v obci Oravský Podzámok týčiaci sa na strmom vápencovom brale 112 m nad hladinou rieky Orava. Je to výrazná dominanta oravského regiónu a patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky hradného staviteľstva na území Slovenska. Oravský hrad je jedným z najpríťažliveších hradov na Slovensku s tromi vstupnými bránami s tunelom, pod ktorým sa nachádza spleť sprístupnených podzemných chodieb. Obľúbené sú jeho nočné strašidelné prehliadky a rôzne divadelné predstavenia. V priestoroch hradu sídli Oravské múzeum s archeologickými, prírodovednými, etnografickými či historickými expozíciami.

MÚZEUM ORAVSKEJ DEDINY

Múzeum je situované v prekrásnom podhorskom prostredí v podhorí Roháčov. Pôvodne na mieste dnešného múzea nestál žiaden dom. V roku 1967 sa tu začalo stavať múzeum, do ktorého sa postupne premiestňovali domy z rôznych oravských dedín. Viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry je tu rozostavených v niekoľkých celkoch, ktoré pripomínajú jednotlivé časti Oravy. V múzeu sú umiestnené tiež rôzne technické stavby ako mlyn, olejáreň a iné. Súčasťou múzea je aj drevený gotický kostol sv. Alžbety Uhorskej zo začiatku 15. storočia V objektoch sú originálne národopisné exponáty a ukážky ľudovej remeselnej výroby.

FRANTIŠKOVA HUTA

Františkova huta (lokálne len Hámor) je slovenská technická pamiatka, ktorá patrí do katastrálneho územia Nižná, 2 km od obce Podbile, ktorá sa stala v roku 2009 jej majiteľom. Ide o ruinu továrenskej haly bývalej železiarne postavenej v roku 1836. Z objektu, ľudovo nazývaneho hámor, sa zachovali obvodové múry a centrálna vysoká pec.Návštevu môžete spojiť s príjemnou prechádzkou alebo využiť prepravu mikrobusom. Neopakovateľným zážitkom sa stávajú nočné akcie ako príklad možno uviesť silvestrovsku noc na hámri. Koncom augusta sa každoročne konajú ukážkové tavby železnej rudy starovekou technológiou.

THERMAL ORAVICE

je od nášho rekreačného zariadenia vzdialený 10 km. THERMAL ORAVICE leží na území regiónu Oravy – Západné Tatry, takmer na hranici s Poľskou republikou , len niekoľko km od Zakopaného. Z hĺbky 1611 m vyviera prírodná termálna voda s blahodárnym účinkom s teplotou 58°C, ktorá sa vlieva do všetkých bazénov v areáli THERMAL ORAVICE o ploche 1545 m2. Termálna voda je vysoko mineralizovaná sodno – vápenato – horečnato – siričitá s vysokým obsahom železa. Priamy vstup z budovy a bazénov umožňuje kúpať sa v každom počasí a každom ročnom období.

BRESTOVSKÁ JASKYŇA

Brestovská jaskyňa sa nachádza neďaleko obce Zuberec na severozápadnom úpätí Západných Tatier na území Tatranského národného parku. Jej vchod je situovaný v nadmorskej výške 867 m n. m. oproti Múzeu oravskej dediny, pri drevenom amfiteátri. Predstavuje podzemnú súčasť rozsiahleho hydrologického systému. Na jej dne sa nachádza riečisko s aktívnym vodným tokom so siedmymi sifónmi. Jaskyňa sa vyznačuje pozoruhodnou morfológiou priestorov a vzácnou jaskynnou faunou. Zaujímavosť: Brestovská jaskyňa je prvou sprístupnenou jaskyňou Oravy a Západných Tatier.

PLTE NA ORAVE

Vyhliadková plavba starootcovskou plťou po rieke Orava popod bralo Oravského hradu, ktorý je už skoro 800 rokov pyšnou dominantou Oravy.